USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Görme Engelli İnsanların Oyun Oynayabilmesini Sağlayan Cihaz

Paris’te gerçekleşen ParisGamesWeek etkinliğinde Artha France isimli bir teknoloji organizasyonu, görme engelli insanların görüyormuş gibi hareket edebilmesine yarayan, çevrelerindeki şeylerin farkında olmalarını sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Görme Engelli İnsanların Oyun Oynayabilmesini Sağlayan Cihaz
23-10-2022 16:56
Google News

Daha ÖZETİ| önce Microsoft’un erişilebilirliğin artması adına engelli insanlar için geliştirdiği klavye, fare ve oyun kumandalarını paylaşmıştık. Fransa’da gerçekleşen ParisGamesWeek etkinliğinde de buna benzer yepyeni bir teknoloji tanıtıldı.

Fransız bir organizasyon tarafından geliştirilen bu teknoloji sayesinde görme engelli insanlar da artık oyun oynayabiliyorlar. Geliştirilen teknoloji şu an için sadece Trackmania oyunu ile uyumlu, ancak gelecekte çok daha güzel işler yapılabilir. Gelin detaylarına beraber göz atalım.

Bu teknoloji sayesinde görme engelli insanlar, Trackmania oynayabildiler.

Artha France isimli teknoloji firması, bir kamera veya ekran gibi bir girdiden gelen bilgileri ciltteki duyulara ileten bir dokunsal geri bildirim kemeri geliştirdiler. Teknolojiyi test etmek için firma, sanal bir ortam kullanmak istedi.

Test için en uygun sanal ortamın ise Trackmania oyunu olduğu kanısına vardılar. Sebebi ise Trackmania’nın basit bir oyun olmasının yanı sıra gerçek dünyadaki birçok zorluğu taklit etmesi. Böylelikle bu sistemi test eden görme engelli insanlar, hızlı tepkiler vererek cihazı kullanmaya daha çabuk alışıyordu.

Görme engelli insanlar, bu teknoloji sayesinde oyun oynamayı bırakın, bir nevi görmeye başlıyorlar.