USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Tedavi edilmezse işitme kaybına kadar götürüyor! Kulakta sıvı birikmesine dikkat…

Kronik orta kulak sıvısı; grip, nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıkları ile beraber gelişebilen orta kulak enfeksiyonları tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hal alabiliyor. Erken teşhis edilmediği takdirde işitme kaybına kadar yolu var. Peki, kulakta sıvı birikmesi nasıl g

Tedavi edilmezse işitme kaybına kadar götürüyor! Kulakta sıvı birikmesine dikkat…
16-11-2023 15:33
Google News

Özellikle ÖZETİ| okul çağındaki çocuklarda daha sık görülen ve erken teşhis edilmemesi yüzünden işitme kaybıyla sonuçlanabilen kulakta sıvı birikmesi ciddi bir rahatsızlık. Çocuğunun kendisini dinlemediğinden, soruları yanıtsız bıraktığından ve televizyonu daha yakından izlediğinden şikayetçi olan aileler, soluğu KBB yerine Psikiyatride alıyor. İşte, kulakta sıvı birikmesine ne iyi gelir ve orta kulak sıvısı nasıl boşaltılır?

KULAKTA SIVI BİRİKMESİ NEDİR?

Orta kulakta yer alan boşlukta normalde hava vardır. Orta kulak boşluğunda herhangi bir enfeksiyon bulgusu ve inflomasyon bulgusu olmaksızın bu boşlukta sıvı toplanması durumudur. Bu duruma Efüzyonlu Otitis Media, Seröz Otitis Media veya kısaca EOM ya da SOM da denebilmektedir.

KBB Uzmanı Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman’ın yaptığı açıklamalara göre; uzun süre tedaviye yanıt alınamadığı takdirde, orta kulakta biriken sıvının operasyonla alınması gerek. Daha sona ise hastalığın tekrar etmemesi için kulak zarlarına ventilasyon tüpü denilen havalandırma tüpleri konulur. Konulan tüpler sayesinde orta kulakta normalde olması gereken hava sağlanmış olur.

Tek taraflı sıvı birikmelerine eşlik eden işitme azlığı veya kulak zarında incelme gibi durumlarda en kısa zamanda operasyon yapılması gerekiyor. Kişide bulunan mevcut enfeksiyon tedavi edilmezse orta kulaktaki bu sıvı, iç kulağı da etkisi altına alarak kalıcı işitme kaybı oluşturabilir veya kulak zarında incelme veya çökme yapması yüzünden kulak zarı yırtılabilir.

ORTA KULAKTA SIVI BİRİKİMİ BELİRTİLERİ: TEDAVİ EDİLMEZSE İŞİTME KAYBINA KADAR YLLU VAR!

Kulakta sıvı birikimi belirtileri genellikle çocuklarda görülen ve sinsi seyreden bir durumu işaret eder. Kulakta sıvı birikimi belirtileri şunları içerebilir:

İşitme Kaybı: Çocukta işitme kaybı, genellikle en belirgin belirtidir. Çocuğunuzun konuşulanları net bir şekilde duyamaması veya sık sık "ne?" demesi bu duruma işaret edebilir.

Kulakta Dolgunluk Hissi: Çocuk, kulakta bir tıkanıklık veya dolgunluk hissi yaşayabilir. Kulaklarını karıştırma, çekme veya sık sık eğme gibi davranışlar bu belirtiyi gösterebilir.

Sık Sık Konuşulanları Tekrar Etme: Çocuk, çevresindekilerin söylediklerini anlamakta zorlanabilir ve sık sık tekrar etmeleri veya cümleleri doğru bir şekilde anlamamaları mümkündür.

Dikkat Dağınıklığı ve Okul Performansında Düşüş: İşitme kaybı, çocuğun sınıf içinde dikkatini toplamakta zorlanmasına ve dolayısıyla okul başarısında düşüşe neden olabilir.

Seslenildiğinde Cevap Vermeme: Çocuğunuzun adını çağırdığınızda veya konuştuğunuzda beklenen tepkiyi göstermemesi, işitme sorununa işaret edebilir.

Televizyonu Yakından İzleme: Çocuk, televizyonu normalden daha yakından izlemeye çalışabilir, çünkü sesleri net bir şekilde duyabilmek için daha yakın olmaya ihtiyaç duyar.

Yoğun Oyunlara Dalma: İşitme sorunu yaşayan çocuklar, çevrelerine daha az duyarlı olabilirler ve bu nedenle oyunlarına daha fazla odaklanabilirler.

KULAKTA SIVI BİRİKİMİNE NE İYİ GELİR, TEDAVİSİ NEDİR?

Orta kulakta sıvı birikimi bulunan çocuklarda, başlangıçta genellikle ilaç tedavisi tercih edilir ve oral antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak, kulak damlalarının etkisiz olduğu durumlarda, diğer tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

Öncelikle, risk faktörlerinin azaltılması önemlidir. Örneğin, bebeklerde dikey emzirme yöntemi tercih edilmeli, evde sigara içilmemeli ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmaya özen gösterilmelidir.

Medikal tedavi ile düzelme sağlanamayan durumlarda cerrahi müdahale düşünülebilir. Günümüzde en sık tercih edilen cerrahi yöntem, kulağa ventilasyon tüpü yerleştirilmesidir. Bu işlem sırasında geniz eti de alınabilir. Yeni bir çalışma olarak, çocuklarda balon tuboplasti uygulaması da yapılmaktadır.

Ameliyat genellikle 45 dakika sürer ve hastalar aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasında çocuklar, kulaklarını daha iyi duymaya başlarlar. Bu cerrahi müdahale, işitme kaybını azaltarak çocuğun yaşam kalitesini artırabilir.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TEKNOLOJİ TÜMÜ
AB'den akıllı cihazlar için katı siber güvenlik kuralları!
AB'den akıllı cihazlar için katı siber güvenlik kuralları!

Avrupa Birliği (AB) kurumları, bilgisayar, tablet, kamera ve buzdolabı gibi çeşitli akıllı cihazların siber güvenlik tedbirlerinin artırılmasına yönelik yeni kurallarda anlaştı.

ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1334+24
2Galatasaray1334+18
3Beşiktaş1325+5
4Adana Demirspor1323+11
5Trabzonspor1323+7
6Kayserispor1323+4
7Antalyaspor1319+4
8Kasımpaşa1318-4
9Çaykur Rizespor1318-6
10Hatayspor1317+3
11MKE Ankaragücü13160
12Sivasspor1315-4
13Gaziantep FK1315-6
14Fatih Karagümrük1314+2
15Konyaspor1313-5
16Pendikspor1313-13
17Başakşehir FK1312-5
18Alanyaspor1310-12
19Samsunspor138-11
20İstanbulspor138-12
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu