USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Nadir görülen dağ keçisi 'şamua'ların sayısı iki katına çıktı

Tunceli'de nesli tehlike altında olan, yüksek yerlerde yaşadığı için nadir görülen dağ keçisi türü ‘şamua’ların, son yapılan envanter çalışmalarında sayılarının iki kat artarak 200’lü rakamlara yaklaştığı belirtildi.

Nadir görülen dağ keçisi 'şamua'ların sayısı iki katına çıktı
01-06-2023 12:33
Google News

Tunceli ÖZETİ| Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından, yaban hayatının varlığı, türlerin yayılış alanları, popülasyon dinamikleri, yoğunlukları, hayvanların beslenme alanları, nasıl beslendiklerini tespit etmek ve kaçak avcılıkla mücadele edilmesi için kentin farklı noktalarına fotokapanlar yerleştirildi.

Ekiplerin Pülümür Vadisi’nde 2 bin rakımlı alanlara yerleştirdiği fotokapanlardan birinde Dünya Doğa Koruma Birliği'nin (IUCN) yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'nde olan ve yüksek rakımlı bölgelerde yaşadıkları için dünyada nadir görülen dağ keçisi türü ‘şamua’lar görüntülendi. Görüntülerde yaklaşık 15 'şamua'nın tek sıra halinde fotokapanın yanından koşarak zirveye doğru tırmandığı yer aldı.

Vadide 100 kadar olan şamuraların sayısının son yapılan envanter çalışmasında 200’lü rakamlara yaklaştığı belirtildi. Doğa koruma yetkilileri, sayıların artışını vatandaşların duyarlılığı ile ekiplerin etkin koruma ve kaçak avcılıkla mücadelesine bağladı. Şamuaları avlamanın cezasının 200 bin lira olduğu bildirildi.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TEKNOLOJİ TÜMÜ
iPhone 15 Pro Max kutu açılımı!
iPhone 15 Pro Max kutu açılımı!

Bugün itibarıyla ABD ve Avrupa'da satışa çıkan Apple'ın en güçlü telefonu iPhone 15 Pro Max kutu açılımı sizlerle.

ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu