USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Musk yeşil ışık yakmış olabilir: Tesla, Türkiye'de fabrika açacak mı?

Tesla yeni fabrikasını Suudi Arabistan'a mı kuracak? Türkiye'nin daveti sonrasında Elon Musk'tan ilk açıklama geldi.

Musk yeşil ışık yakmış olabilir: Tesla, Türkiye'de fabrika açacak mı?
18-09-2023 22:37
Google News

Tesla, ÖZETİ| dünya çapında altı farklı fabrikaya (Gigafactory) sahip. Bunlar başlıca Çin, ABD ve Almanya'da bulunuyor. Ortaya çıkan yeni raporlar ise Tesla'nın yeni fabrikasını Suudi Arabistan'da açabileceğini gösterdi. Ancak bu iddialara ilişkin ilk açıklama Tesla CEO'su Elon Musk'tan geldi.

Elon Musk: Tesla ve Suudi Arabistan iddiaları doğru değil

Elon Musk, X'ten yaptığı paylaşımda Tesla'nın Suudi Arabistan ile görüştüğü iddialarını yalanladı. Wall Street Journal tarafından hazırlana bu raporun gerçek olmadığını söyleyerek, “WSJ'den tamamen yanlış bir makale daha” dedi.

Elon Musk'ın bu açıklamaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra geldi. Erdoğan, Elon Musk’a bir sonraki fabrikasını Türkiye’de kurması ve üretim yapması için açık davette bulundu. Ancak konuyla ilgili açıklama yapılmadığını belirtelim.


Elon Musk'a açık davet: Türkiye'de üretim yap!

Elon Musk'a açık davet: Türkiye'de üretim yap!

Elon Musk Türk Evi'nde misafir edildi. Ayrıca kendisine Türkiye'de üretim yapması için Cumhurbaşkanı tarafından açık davet yapıldı!

Suudi Arabistan, Vizyon 2030 reformlarının bir parçası olarak ekonomisini petrol bağımlılığından uzaklaştırmaya ve küresel üreticileri cezbetmeye çalışıyor. Krallık yönetimine bağlı olarak çalışan Kamu Yatırım Fonu, Tesla rakibi Lucid Motors'un da yatırımcılarından biri.

WSJ tarafından yapılan haberde Suudi yetkililerin Tesla'yı cezbetmek için bazı teşviklerde bulunduğu iddia edildi. Elektrikli otomobil üretimi için gerekli metallerini ve minerallerin, Kamu Yatırım Fonu aracılığıyla sağlanabileceği söylendi. Ancak Musk'ın açıklamasına göre, S. Arabistan ile herhangi bir görüşme yürütülmüyor.

Yet another utterly false article from WSJ pic.twitter.com/sisFcxYKxI

— Elon Musk (@elonmusk) September 18, 2023

2022 yılında 1,3 milyon elektrikli otomobil üreten Tesla, 2030 yılına kadar üretimini 20 milyon araca çıkarmak istiyor. CEO Elon Musk, şirketin dünya çapındaki üretimini genişletirken 2023 yılı sonuna kadar yeni bir fabrika kuracağını da söyledi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TEKNOLOJİ TÜMÜ
Havayı ısıtıp, soğutup, temizleyen cihaz! Philips Air Performer 3in1 inceleme!
Havayı ısıtıp, soğutup, temizleyen cihaz! Philips Air Performer 3in1 inceleme!

Evin havasını değiştire Philips Hava Temizleyici incelemesi ile sizlerleyiz. Philips Air Performer 8000 serisi ne sunuyor?

ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu