USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Kimin, Ne Zaman İnşa Ettiği Bilinmeyen Ada Şehri: Nan Madol

Nan Madol, bir mercan resifinin üzerine inşa edilmiş tek antik şehir olmasının yanı sıra nasıl ve kimler tarafından inşa edildiği asla bilinemeyen gizemli bir yer. Üzerine üretilen teoriler olsa da henüz hiçbiri kesin olarak kanıtlanmadı.

Kimin, Ne Zaman İnşa Ettiği Bilinmeyen Ada Şehri: Nan Madol
25-05-2023 21:43
Google News

2016 yılında UNESCO'nun "Dünya Mirası Alanı" ilan ettiği Nan Madol, “Pasifik’in Venedik’i” olarak da biliniyor. New York’tan biraz daha küçük olan bu esrarengiz yerin harabeleri uzak geçmişe kadar uzanıyor.

250 milyon ton volkanik kayadan inşa edilen Nan Madol hakkında bildiklerimiz çok kısıtlı olduğu için şimdilik “gizemli bir ada” olarak anılıyor. Bakalım, gizemli şehirle ilgili edineceğiniz bilgilerden sonra siz ne düşüneceksiniz?

Tarihini ve inşasında kimin rol aldığı hâlâ bir muamma.

turistik yerler

Mikronezya Federal Devletleri'nin güney tarafında yer alan Nan Madol’un kalıntıları, ana ada olan Pohnpei ile Temwen Adası arasında yer alıyor. Konumunu biliyoruz ancak yeterli değil.

Bir gölcüğe inşa edilmiş, taş duvarlarla çevrilmiş ve üç tarafı sularla kaplı olan bu şehirdeki devasa kayalıkların ağırlıkları ise 5 ile 40 ton arasında değişiyor. 

Avrupalı ilk kâşifler, 1800’lerde Nan Madol’a vardıklarında karşılaştıkları manzaraya epey şaşırmışlardı. Temelleri su altında olan bu yer nasıl hâlâ ayaktaydı?