USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

51. İstanbul Müzik Festivali başladı: Yaz, müzikle geldi...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 51. İstanbul Müzik Festivali önceki akşam ödül töreni ve konserle Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda açıldı.

51. İstanbul Müzik Festivali başladı: Yaz, müzikle geldi...
04-06-2023 03:32
Google News

Festivalin ÖZETİ| bu yılki Onur Ödülü, Ahmet Adnan Saygun’un son öğrencilerinden, besteci ve eğitimci Hasan Uçarsu’ya verildi. Her yıl, klasik müzik alanında gelecek vaat eden 30 yaşın altındaki bir müzisyene destek sağlayan Aydın Gün Teşvik Ödülü ise 25 yaşındaki viyolonsel sanatçısı Umut Sağlam’a sunuldu.

6 YENİ BESTE SİPARİŞİ...

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptığı açılış konuşmasında, “İKSV olarak Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü, yaşama ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak bir festivalle kutlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yılın zengin programında yer alan eserlerin altısı, İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine bestelendi. Güncel kültür-sanat üretimine katkılarımızı sürdürmek, sanatçılara kendilerini ifade edebilecekleri olanaklar sağlamak bizim için büyük önem taşıyor” dedi. Törende Borusan Holding de plaket alırken sanata verdiği kesintisiz desteği sürdüreceğini açıkladı. 

‘TÜRK BESTECİLİĞİ ONURLANDIRILDI’

Hasan Uçarsu, Onur Ödülü’nü alırken, “27 yıl öncesine gittim” diyerek İzmir de ilk kez yapılan Dr. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın 1. ve 2’nsinde ödül aldığı, sonrasında değerlendirme kurulunda bulunmaktan onur duyduğu bu yarışmanın çok sayıda genç bestecinin yetişmesini sağladığını hatırlattı. Uçarsu, “Onca yılın birikimimin ödüle değer bulunması, gönüllerde yer bulması insana hoş bir güven duygusu veriyor, sonraki çalışmalarımda da bu güveni duyacağım. Şahsımda Türk besteciliğinin onurlandırıldığını düşünüyorum. Bu gece 22 yıl önce bestelediğim bir müziğimi de sizinle paylaşılıyor olmaktan büyük kıvanç duyuyorum” diye konuştu. 

(Bülent Eczacıbaşı ve Hasan Uçarsu)

Törenin ardından başlayan konserde, 2019’dan beri festivalin açılış orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası daimi şefleri Aziz Shokhakimov yönetiminde Hasan Uçarsu’nun orkestra süiti “Portreler” eserini ustalıkla seslendirdi. Orkestra konserin solisti Kanadalı genç piyano yıldızı Jan Lisiecki’ye de Chopin 1. Piyano Konçertosu’nda eşlik etti. Lisiecki parlak yorumuyla büyük alkış aldı.

İŞ SANAT’TA ZİYAFET

Du¨nyanın sayılı çellistleri arasında gösterilen, Fazıl Say ile konserler veren Nicolas Altstaedt, 51. İstanbul Mu¨zik Festivali için bir kez daha Tu¨rkiye’ye geldi. Ünlü çellist dünyanın önemli konser mekânlarında konserler veren seçkin topluluk Mu¨nih Oda Orkestrası’nın hem şefi hem de solistiydi. Altstaedt, İş Bankası sponsorluğunda İş Kuleleri Salonu’nda 2 Haziran akşamı verdiği konserde orkestra eşliğinde C. P. Emanuel Bach ve Vazha Azarashvili’nin çello konçertolarını, Sándor Veress’ın “Transilvanya Dansları” eserlerini seslendirdi. Festival 17 Haziran’a kadar sürecek.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.idrak34.com&t=1695609003
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

TEKNOLOJİ TÜMÜ
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen uzay aracı Osiris-Rex, Bennu adlı asteroidden numuneler alarak 7 yıl süren yolculuğunu tamamladı ve Dünya'ya döndü. Osiris-Rex ekibindeki bilim insanları, Bennu'nun gelecekte Dünya yörüngesine yaklaşabileceğini ve Eylül

ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu