USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İnsansı Robotların Dünyanın Geleceğine Etkileri

İnsansı Robotların Dünyanın Geleceğine Etkileri
27-12-2022

İnsansı robotların kullanımı hem dünyamız hem de insan yaşamına etkileri açısından inanılmaz katkı sağlamanın yanında hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Ancak bu robotların kullanımından doğacak etkilerinde insanlar üzerinde potansiyel risk barındırdığını yadsıyamayız. Özellikle sağlık problemlerinin yaşanması endişesi söz konusudur. 

   İnsanların yerine robotların çalıştırılması, insan gücünün azalması ya da bitmesi ve böylece geçimini çeşitli iş kollarından sağlayan insanların işsiz kalması gibi sonuçlara neden olacaktır. Sadece bununla da kalmayarak işsizlik oranlarında ciddi bir artışın görülmesi söz konusu olabilir. 

   İnsansı robotların kullanım alanlarıda çok önemli. Doğru iş sahaları analiz edilip buna göre kullanım sağlanmalıdır. Aksi taktirde hem insan sağlığına olumsuz etkileri hem de ilgili alanlarda istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Araçların kapı kollarının olmayışı, yoğun bakım hastasına oksijen verilmemesi, vs. gibi olası etkenler konuşulabilir.

   Tüm bunların yanı sıra insansı robotların hiç tartışmasız yaşamımıza katkıları ve hayatımızı kolaylaştırmaları konuştuğumuz yukarıdaki olası olumsuz durumların önüne geçmektedir. Kullanıcılar, doğru analizle doğru alanlarda bu robotları kullanarak hem kendi hayatlarını kolaylaştırdığı gibi hem de ülke bazında üretime katkı sağlayabilirler. Bir çiftçinin, bahçesinde yapacağı tüm işi otonom bu robotlara planlatarak saati saatine yaptırmak hem zamandan çiftçiye kazandırırken hem de üretimini ve iş gücünü arttırabilir. Ayrıca sağlık sorunlarınında önüne geçer. Bunun için doğru planlanmalı ve takibi yapılmalıdır. Aksi taktirde hem çiftçinin ekonomik yönden zarar görmesine hem de diğer insanlarının fiziksel hasar alması ile sonuçlanabilir. 

   Tartışmasız birçok alanda fayda sağlayacak olan ve temelleri günümüzde atılan insansı robotlar, yakın gelecekte hayatımızın her alanına nüfus edecek gibi duruyor. Bu nedenle, insanların robotların kullanımı konusunda dikkatli bir yaklaşım sergilemesi ve uygun önlemlerin alınması konusunda dikkat göstermelidir. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?