USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Yetkili servis şikayetleri yüzde 316 arttı

Çözüm platformu Şikayetvar, yetkili servisler ve özel teknik servislerle ilgili datalarını açıkladı. Verilere göre, beyaz eşya yetkili servis şikayetleri bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 316 arttı. En çok şikayet edilen konuların başında garanti sür

Yetkili servis şikayetleri yüzde 316 arttı
04-06-2023 07:23
Google News

Beyaz ÖZETİ| eşya yetkili servisleri, otomotiv-showroom ve plaza servisleri, bilgisayar özel servisleri ve küçük ev aletleri özel servisleri kategorilerinin değerlendirildiği araştırmada, en çok şikayet edilen konular, şikayetlerin zirve yaptığı aylar, çözüm oranları ve yıllık şikayet artış oranları dikkate alındı.

2022’nin ilk 5 ayı ile 2023’ün aynı dönemi karşılaştırıldığında beyaz eşya yetkili servislerinin şikayetlerinde yüzde 316 artış olduğu gözlemlendi. Otomotiv-showroom ve plaza servis şikayetleri yüzde 53, bilgisayar özel servis şikayetleri yüzde 29 ve küçük ev aletleri özel servis şikayetleri yüzde 50 arttı.

Yetkili servislerle ilgili en çok şikayet edilen konular, garanti süresi ve garanti kapsamının içeriği, tamir sürelerinin uzunluğu, verilen randevu tarihlerine uyulmaması, kurulum ve montajda yaşanan sorunlar ve servislerin yüksek ücretlendirilmesi olarak sıralanırken, özel ve teknik servislerle ilgili tüketicilerin en çok çözüm aradığı konular ise tekrarlayan sorunlar, personel davranışı ve servislerin yüksek ücretler talep etmesi oldu.

ŞİKAYETLERDE ÇÖZÜM ORANI YÜZDE 18

Platform tarafından açıklanan verilere göre, ilgili kategorilerde şikayet artışının en çok yaşandığı sektör beyaz eşya yetkili servisleri oldu. 2022’nin ilk 5 ayı ile 2023’ün aynı dönemi karşılaştığında beyaz eşya yetkili servis şikayetleri yüzde 316 artış gösterdi. 2023’te şikayetlerin zirve yaptığı ay mayıs olurken, şikayetin en az olduğu ay şubat olarak kaydedildi. En çok şikayet edilen konu garanti süresi ve garanti kapsamının içeriği olurken onu üründe iade koşulları ve ürün değişimi güçlüğü izledi. Randevu oluşturulurken yaşanan sorunlar, çözüm bekleyen bir diğer konu olurken kurulum ve montaj esnasında yaşanan problemler, giderilemeyen, tekrar eden sorunlar, uzun tamir süreleri ve servis ücretleri en çok şikayet edilen konular arasında yer aldı. İlgili kategoride platforma ulaşan şikayetlerin yüzde 18’i ise çözüme kavuştu.

OTOMOTİV-SHOWROOM PLAZA SERVİS ŞİKAYETLERİ YÜZDE 53 ARTTI

Verilere göre 2022’in ilk 5 ayı ile 2023’ün aynı dönemi kıyaslandığında otomotiv, showroom ve plaza servislerle ilgili şikayetler yüzde 53 artış gösterdi. Bu kategoride platforma ulaşan şikayetlerin yüzde 12’si çözülürken, 2023’te şikayetlerin pik yaptığı ay Mayıs, en az şikayetin geldiği ay Şubat oldu. Servis ücretleri, eksik ve kusurlu hizmet, bakım ve check-up ve ayıplı ürün konuları en çok çözüm bekleyen sorunlar oldu.

Açıklanan verilere göre bilgisayar özel servisleriyle şikayetler 2023’te yüzde 29 artış gösterdi. Ocak ve mart ayları şikayetlerin en çok yükseldiği aylar olurken, mayısta şikayetlerin bir hayli düştüğü gözlemlendi. Şikayetvar’da bu kategori ile ilgili şikayetlerin yüzde 12’si çözüldü.

KÜÇÜK EV ALETLERİNDE EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN GARANTİ SÜRESİ

Küçük ev aletleri özel servis kategorisinde en çok şikayet edilen konular arasında garanti süresi ve kapsamı, iptal, iade ve değişim, giderilemeyen sorunlar, tamir süresinin uzunluğu, servis ücretlendirmeler yer aldı. Bu sektörde şikayetler 2023’te yüzde 50 arttı, gelen şikayetlerin yüzde 13’ü platform aracılığıyla çözüldü. En çok şikayet ocakta gelirken mayıs şikayet en az olduğu ay olarak kaydedildi.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TEKNOLOJİ TÜMÜ
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen uzay aracı Osiris-Rex, Bennu adlı asteroidden numuneler alarak 7 yıl süren yolculuğunu tamamladı ve Dünya'ya döndü. Osiris-Rex ekibindeki bilim insanları, Bennu'nun gelecekte Dünya yörüngesine yaklaşabileceğini ve Eylül

ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu