USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

Türkiye Noterler Birliği'nden 'Erdoğan'ın diploması' hakkında karar: Yargıya baş

Türkiye Noterler Birliği (TNB), AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili yapılan başvuruyu karara bağladı. Cumhuriyet’e konuşan HKP avukatı Tacettin Çolak, “Konu diploma olunca herkesin eli yanıyor” dedi.

Türkiye Noterler Birliği'nden 'Erdoğan'ın diploması' hakkında karar: Yargıya baş
04-06-2023 04:13
Google News

Türkiye ÖZETİ| Noterler Birliği, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının fotokopisini, “Dairemizce onaylanması istenilen iş bu fotokopinin ilgilisi tarafından gösterilen ve iade edilen aslına uygun olduğu ve örnek verildiğini onaylarım!” şeklinde tasdik eden noter katibi hakkında soruşturma açmayan İstanbul 15. Noteri Nejla Akgün’e uyarma cezası vermişti.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), “Erdoğan’ın diploma onay işlemi, kanunlara uygun bir işlem değildir, geçerliliği yoktur” ilanının yapılmasını, bu kararın bir örneğini YSK’ye gönderilmesi talebiyle Türkiye Noterler Birliği’ne başvuruda bulundu. 

TNB: YARGIYA BAŞVURUN

Türkiye Noterler Birliği Genel Sekreter Vekili Bekir Emelin imzası bulunan kararda “Başvuru konusu talebiniz yargı mercinin görevine girmektedir” denildi. 

(Tacettin Çolak)

'HERKES SUSSA BİLE BİZ SUSMAYACAĞIZ'

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, Türkiye Noterler Birliği’nin kararını Cumhuriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili YSK’ye, TBMM’ye, ÖSYM’ye, MSB’ye, Eyüp Lisesi’ne, Marmara Üniversitesi’ne ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını hatırlatan Çolak, şunları kaydetti:

“Başvurularımızın tamamı sonuçsuz bırakılmıştır. Maalesef Türkiye Noterler Birliği de aynı tutumu alarak ülkede yaşanmakta olan ve milletin ahmak yerine konulduğu diploma konusunda kendi üzerine düşen görevi yapmamıştır. Konu diploma olunca herkesin eli yanıyor. Yaşanılan son seçimlerde muhalefet partileri bile bu konunun üzerine gitmemiştir. Herkes sussa bile biz susmayacağız.”


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TEKNOLOJİ TÜMÜ
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen uzay aracı Osiris-Rex, Bennu adlı asteroidden numuneler alarak 7 yıl süren yolculuğunu tamamladı ve Dünya'ya döndü. Osiris-Rex ekibindeki bilim insanları, Bennu'nun gelecekte Dünya yörüngesine yaklaşabileceğini ve Eylül

ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu