USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Nikola Tesla, Neden 3, 6 ve 9 Sayılarına Takıntılıydı? - Webtekno

Nikola Tesla sayılara takıntılıydı ama özellikle 3, 6 ve 9 sayılarına. Dünyanın 3, 6 ve 9 sayısının önemini bilmesini istiyor, bunların son derece önemli sayılar olduğunu iddia ediyor ve hatta bu sayıları anlamamız durumunda evrenin anahtarına sahip olacağımızı sözlerinde

Nikola Tesla, Neden 3, 6 ve 9 Sayılarına Takıntılıydı? - Webtekno
03-06-2023 21:18
Google News

Kendisinin ÖZETİ| olağanüstü dehasının yanında ilginç takıntıları olduğunu zaten biliyoruz. Peki ama bu sayılar onun için neden özeldi? Ayrıca günümüzde birçok kişi bu takıntıyı neden sürdürmeye devam ediyor?

Tesla; elektrik motorları, radyo, uzaktan kumanda ve modern alternatif akım şebekesinin temelini oluşturdu. Ama yaşamı da en az buluşları kadar göz kamaştırıcı. Tesla’yı günlük hayatında tanıyanlarsa dehanın yalnızca buluşlarından değil tuhaflıklarından da bahsediyordu.

Kendi ifadelerine göre Tesla; geceleri sadece iki saat uyur, yemeğinden bir ısırık almadan önce çatalındaki yiyeceğin tam hacmini hesaplardı. Hatta aynı şeyi masada duran her şey için yapardı.

nikola tesla

Günlük hayatında garip takıntıları olduğu bilinen Nikola Tesla, bu sayıları da yaşamına adapte etmiş görünüyor. Ellerini üçer kez yıkaması, yemeğin hacmini hesaplaması, bir otele gittiğinde sadece 3 ile bölünebilen sayılardan oluşan oda numarası istemesi… Peki bunlar gibi pek çok garip huylarının ardında yatan gizem neydi?

Aslında düşününce birçok yönüyle bir bilim adamının tuhaflıklarından çok obsesif kompulsif bozukluğa benziyor.

Sayılarla olan bu felsefe, Tesla için kutsal bir arka plana sahipti. Peki sayılara olan bu tutkusunun asıl sebebi neydi?

tesla

Söylediğine göre 3, 6, 9 sayılarının ihtişamını anlayabilirsek evrenin anahtarına sahip olabiliriz. Aslında dehanın bu ünlü sözleri gerçekten söylediğinin de net bir dayanağı yok. Ama bilinen şu ki bu sayıların onun hayatında çok özel bir yeri vardı.

Tesla, son derece batıl birisi olarak kabul edilirdi. Aslında hepimiz hayatın birçok alanında bu batıl inançlarla tekrar tekrar karşılaşıyoruz. Hatta Tesla’nın söylediğine göre 3, 6 ve 9’un insanlık tarihinde bir anlamı bile var. Üçgen geometrik desenleri olan dünyaca ünlü eski Mısır piramitlerini düşünelim; ya da Hristiyan inancındaki baba, oğul ve kutsal ruhu.

Yine de Tesla için bu sayıların dini boyutta bir anlamı yoktu. Ona göre bu sayılar daha çok bilimsel bir arka plana sahipti. Bu özel üçlü; enerji, frekans ve titreşimden ve Tesla’nın, evreni tüm gizemleri barındırdığına inandığı köşe taşlarından oluşuyordu.