USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Elon Musk, Yeniden Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu (Galiba) - Webtekno

Elon Musk, Bloomberg'ün milyarderler listesinde yeniden birinci sıraya yükseldi. Öte yandan Forbes'un listesinde halen ikinci sırada yer alıyor.

Elon Musk, Yeniden Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu (Galiba) - Webtekno
01-06-2023 12:14
Google News

Dünyanın ÖZETİ| en zengin isimleri arasındaki servet rekabeti son hızla sürüyor. Aralık 2022’ye kadar açık ara farkla uzun bir süre lider konumda olan Elon Musk, Tesla hisseleri, Twitter’daki açıklamaları ve Twitter’ı satın almasıyla listenin ikinci sırasına gerilemişti.

Bugünse durum değişti -ya da değişmiş gibi duruyor-. Elon Musk, Bloomberg’ün her gün güncellediği milyarderler listesinde Bernard Arnault’u geçerek yeniden birinci sıraya yükseldi. Forbes verilerine göreyse Musk, halen ikinci sırada bulunuyor.

Bloomberg ve Forbes milyarder listeleri böyle gözüküyor (1 Haziran verileri):

elon musk

Bloomberg:Elon Musk - 192 milyar dolarBernard Arnault - 187 milyar dolarJeff Bezos - 144 milyar dolarBill Gates - 125 milyar dolarLarry Ellison - 118 milyar dolarForbes:Bernard Arnault - 216,9 milyar dolarElon Musk - 200,2 milyar dolarJeff Bezos - 143,3 milyar dolarLarry Ellison - 132,2 milyar dolarBill Gates - 114 milyar dolar

Listelerdeki farklar neden yaşanıyor?

Forbes ve Bloomberg listelerindeki sıralamanın yanı sıra isimler için sunulan servet bilgisi de büyük bir farka sahip. Bu fark, her iki kuruluşun da servet hesaplamasında kullandığı metodoloji farkından kaynaklanıyor.

Bloomberg, hesaplamasında piyasalar, ekonomi ve Bloomberg haberlerinden faydalanıyor, sayıları New York borsasının gün sonu hisse değerlerine göre güncelliyor.

Forbes ise her beş dakikada bir milyarderlerin sahip olduğu bilinen tüm varlıklarının değerini hesaplıyor, sadece bir borsa üzerinden ilerlemiyor. Bir kişinin özel şirkete (Elon Musk’ın SpaceX’i ve Twitter’ı gibi) sahip olması durumunda bu şirketin değeri, sektöre ve bölgeye özgü pazar endeksine göre belirleniyor, servete ekleniyor.

Aslında iş büyük oranda özel şirketlerin hesaplamasında farklılık gösteriyor. Bloomberg, Forbes’dan farklı olarak özel şirketlerin değerini fiyat-kazanç oranlarının karşılaştırılması, karşılaştırılabilir işlemler ve FAVÖK gibi faktörler ile hesaplıyor, emsal şirketlerin piyasa hareketlerine göre bu şirketleri değerlendiriyor.

Yine de bu listeleri çok fazla 'sallamaya' gerek yok

Borsalardaki en ufak bir hareket, yukarıdaki listede bulunan süper zenginlerin servetlerini milyarlarca dolar artırmasına ya da azaltmasına neden olabiliyor. Ancak bu hisse hareketleri aslında ne Elon Musk'ın ne de diğer süper zenginlerin günlük hayatlarını etkilemiyor. Çünkü Elon Musk, bir şirketin sahibiyse, değeri düştüğünde de sahibi olmaya devam ediyor ve o şirket, bugüne kadar ne yaptıysa onu yapmaya devam ediyor.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.idrak34.com&t=1695609003
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

TEKNOLOJİ TÜMÜ
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen uzay aracı Osiris-Rex, Bennu adlı asteroidden numuneler alarak 7 yıl süren yolculuğunu tamamladı ve Dünya'ya döndü. Osiris-Rex ekibindeki bilim insanları, Bennu'nun gelecekte Dünya yörüngesine yaklaşabileceğini ve Eylül

ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu