USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Dünyanın Tek Albino Pandası Görüntülendi [Video] - Webtekno

Şu an için dünyada tek olduğu bilinen, bir albino panda tespit edildi. Çin'de kameralara yakalanan panda, albino olmayan bir anneye sahip.

Dünyanın Tek Albino Pandası Görüntülendi [Video] - Webtekno
31-05-2023 23:14
Google News

Nesli ÖZETİ| tükenme tehlikesi altında olan pandaların en çok bulunduğu ülkelerin başında gelen Çin'den içinizi ısıtacak bir haber geldi. Sichuan'da bulunan Wolong Ulusal Doğa Koruma Alanı'nda bulunan bir kızılötesi kamera, dünyanın tek albino pandasını görüntüledi. Türünün tek örneği olarak bilinen panda, vücudunun hiçbir yerinde siyah lekeler taşımıyor. Pandanın gözleri ise kırmızı.

İlk kez görüntülenen albino panda ile ilgili değerlendirmelerde bulunan bilim insanları, bunun bir yavru olduğunu düşünüyorlar. Ancak bir veya iki yaşında olan yavrumuz, yaklaşık olarak yetişkin bir panda kadar iri. Peki bu albino tekse nasıl oldu da gen aktarımı sağlandı?

Yavrunun annesinde siyah benekler bulunuyor

Albino panda

Wolong Ulusal Doğa Koruma Alanı'ndaki kamera kaydı, pandayı bir süre boyunca takip etti. İşin sonunda, albino pandanın annesi olduğu düşünülen dişi bir pandanın yanına gittiği görülüyor. İşte burada dikkat çeken bir husus var. Anne pandanın bu albinoyu kendi yavrularından uzak tutması gerek. Ancak böyle bir şey yaşanmadı. Uzmanlar, bundan kaynaklı olarak siyah benekli pandanın anne olduğunu, yavrunun da genetik mutasyon nedeniyle albino olduğunu düşünüyorlar.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TEKNOLOJİ TÜMÜ
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen uzay aracı Osiris-Rex, Bennu adlı asteroidden numuneler alarak 7 yıl süren yolculuğunu tamamladı ve Dünya'ya döndü. Osiris-Rex ekibindeki bilim insanları, Bennu'nun gelecekte Dünya yörüngesine yaklaşabileceğini ve Eylül

ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu