USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Ayasofya restorasyona giriyor: Caminin kapatılacağı iddiaları yalanlandı

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Ayasofya Camii restorasyonunun 50 yıl süreceği ve ibadete kapalı olacağı iddiasını yalanladı.

Ayasofya restorasyona giriyor: Caminin kapatılacağı iddiaları yalanlandı
15-09-2023 19:53
Google News

Açıldığı ÖZETİ| ilk günden itibaren milyonlarca Müslümanın ibadet ettiği Ayasofya önümüzdeki günlerde kapsamlı bir restorasyona alınacak. Cami ibadete ve ziyarete açık olacak ve minareler dahil tüm bina depreme karşı güçlendirilecek. Ayrıca, caminin dış cephelerinde beton harç temizliği ve üç boyutlu tarama ile belgeleme işlemi de gerçekleştirilecek.

YİNE YALAN HABER!

Tarihi yapı için güçlendirme çalışmaları sürerken her yapılan işe karşı olan gruptan bir takım iddialar sosyal medyada dolaşmaya başladı.

Restorasyonun 50 yıl süreceği ve bu süre zarfında caminin ibadete kapalı olacağı gibi yalan haberler sonrası konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

İDDİALAR YALANLANDI

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi restorasyonunun 50 yıl süreceği, bu sürede ibadet ve ziyarete kapalı olacağı iddiasını yalanladı.

Merkezin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalara ilişkin şu bilgiler verildi:

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi restorasyonunun 50 yıl süreceği ve bu sürede ibadet ve ziyarete kapalı olacağı iddiası doğru değildir. 1'inci etabın Ocak 2024, ikinci etabın ise 3 yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, bu süreçte ibadet ve ziyarete açık olacaktır.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TEKNOLOJİ TÜMÜ
Türksat, 74. Uluslararası Uzay Kongresi'ne katıldı!
Türksat, 74. Uluslararası Uzay Kongresi'ne katıldı!

Türksat, 71 ülkede 407 üyesiyle dünyanın önde gelen uzay savunma kuruluşlarından biri olan Uluslararası Uzay Federasyonu tarafından organize edilen 74. Uluslararası Uzay Kongresi'nde (IAC 2023) yer aldı.

ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu