USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

AB Komisyonu'ndan yapay zeka hamlesi: Beş yasağı açıkladılar!

AB Komisyonu, çalışanlarının yapay zeka aracını kullanmamalarını istediğini belirtirken, kullanımı durumunda uyulması gereken 5 yasağı açıkladı.

AB Komisyonu'ndan yapay zeka hamlesi: Beş yasağı açıkladılar!
01-06-2023 09:48
Google News

AB ÖZETİ| Komisyonu, son dönemde kullanım alanı yaygınlaşan sohbet robotu ChatGPT ve Bard gibi çeşitli yapay zekâ teknolojilerinin kullanımını sınırlandıran yeni kurallar hazırladı.

Politico internet sitesinin haberine göre, yeni kurallar, çalışanlara çevrimiçi yapay zeka araçlarının riskleri ve sınırlamaları ile bunların Komisyon'un iş faaliyetlerinde güvenli kullanımı konusunda yardımcı olmayı amaçlamadığı belirtilmektedir.

BEŞ YAPAY ZEKA YASAĞINI AÇIKLADILAR

Bu bağlamda;

Yapay zeka aracı kullanılırken kamuya açık olmayan bilgiler paylaşılmayacak veya ifşa edilmeyecektir.Yapay zeka tarafından verilen cevapların yanlış veya taraflı olabileceği gerçeğinin farkında olacağız.Yapay zekanın fikri mülkiyet haklarını ihlal edip etmediği konusu da dikkate alınacaktır.Yapay zeka tarafından üretilen bilgiler asla kopyalanmayacak ve resmi belgelere yapıştırılmayacaktır.Özellikle kritik ve hassas süreçler üzerinde çalışılırken yapay zeka araçları kullanılmayacak.

AB'nin ChatGPT ya da benzeri yapay zekâ sistemlerine ilişkin henüz bir düzenlemesi bulunmuyor ancak AB Komisyonu yapay zekâya ilişkin yeni kurallar çerçevesini içeren ilk mevzuat teklifini hazırlayarak 2 yıl önce üye ülkelere ve Avrupa Parlamentosu'na sunmuştu. Bu teklif yapay zeka sistemlerinin kullanımında bazı sınırlamalar ve şeffaflık kuralları getirmişti.

Komisyon'un teklifinde yapay zeka sistemleri 4 ana gruba ayrıldı; "kabul edilemez risk", "yüksek risk", "sınırlı risk" ve "minimum risk"

AB yapısı içerisinde bu yönetmelik üzerinde çalışmalar devam ediyor.

CEO'lar, korkutan uyarıya imzalarını attı... 'Nükleer savaşla eşit düzeyde!'CEO'lar, korkutan uyarıya imzalarını attı... "Nükleer savaşla eşit düzeyde!"

NÜKLEER DÜZEYDE EŞİT BİR TEHLİKE OLUŞTURDUĞUNDAN SÖZ EDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde yapay zekanın riskleriyle ilgili yayınlanan bildiriyi imzalayanlar arasında Google Deepmind CEO'su Demis Hassabis, OpenAI CEO'su Sam Altman ve Anthropic CEO'su Dario Amodei yer alıyordu.

"Yapay Zeka Risk Bildirisi" Yapay Zeka Güvenliği Merkezi (CAIS) web sitesinde yayınlandı. Yayınlanan bildiride;

"Yapay zeka kaynaklı yok olma riskinin azaltılması, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerle birlikte küresel bir öncelik olmalıdır." ifadelerine yer verildi.


Editor : Şerif SENCER
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.idrak34.com&t=1695609003
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

TEKNOLOJİ TÜMÜ
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı
Dünyaya çarpacağı beklenen asteroitten alınan örnekler dünyaya ulaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen uzay aracı Osiris-Rex, Bennu adlı asteroidden numuneler alarak 7 yıl süren yolculuğunu tamamladı ve Dünya'ya döndü. Osiris-Rex ekibindeki bilim insanları, Bennu'nun gelecekte Dünya yörüngesine yaklaşabileceğini ve Eylül

ARŞİV ARAMA
ANKET TÜMÜ
Hangi spor etkinliklerini izlemeyi tercih edersiniz?
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu